CCY Ekspertiz

Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır Görevleri Nelerdir

Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır Görevleri Nelerdir?

Oto Ekspertiz işlemi ekspertiz yapılan aracın şu ana kadar yaşadığı kazalardan, yenilenen parçalarına, aracın mekanik aksamlarının tespitinden (fren, vites kolu) genellikle arza çıkarma ihtimali yüksek olan tüm araç bölgelerine kadar detaylı bir şekilde incelenip tespit edilmesinden oluşmaktadır. Ekspertiz işlemi sırasında Araca ilk olarak motor testleri yapılır. Bu test sırasında gücü, dayanıklılığı ve motorun sahip olduğu mevcut problemler tespit edilir. Motor’un beygir gücü tespit edilir, motora herhangi bir müdahale ya da modifikasyon yapılmışsa orijinal motor ile arasındaki güç ve verim farklılığı incelenir. Arından bu konuda ustalaşmış uzmanlarla birlikte aracın hangi parçalarının sonradan boyandığı tespit edilir.

Oto ekspertiz testleri sırasında motorun ürettiği maksimum tork tespit edilir ve teorik olarak üretebileceği tork ile arasındaki fark karşılaştırılır. Aracı yol simülasyonu testine alıp motorun hareketini engelleyen yoğun yük altındaki arızaların tespiti yapılır. Aynı zamanda tekerleklerin uygulayabildiği maksimum fren kuvvetinin ölçümü, frenleme sırasında tekerlekler arasında oluşan kuvvet farklarının tespiti, Aracın toplam ağırlığının tespiti ile tekerleklerin arasındaki ağırlık farklarının tespiti de yapılır.

Oto Ekspertiz İşindeki Zorluklar

Oto ekspertiz uzmanları genellikle yaşanan kazalar sonucunda hasar gören araçların hasar tespiti ve incelenmesi için sigorta şirketleri tarafından kazanın yaşandığı bölgeye gönderilirler ve aracın göz ile tespit edilebilecek olan ve görünen herhangi bir yerinde bulunan mevcut hasarın fotoğraflarını çekerler, sonrasında ise sigorta şirketinin onarım masrafları için ödemesi gereken para tutarını değerlendirirler. Bu iş kolunda çalışanlar aynı zamanda dükkanlar ve ürün tedarikçilerine giderler. Burada parça fiyatları ve onarım için gereken maliyetin pazarlığıyla ve bu konuda hak talep edenlerin müzakeresi ile ilgilenirler. Aşırı sesli tamirhanelerde oto ekspertizler uzun süre geçirmek zorunda kalabilirler.

Oto Ekspertiz Neden Önemlidir?

Herhangi bir tam kapsamlı oto ekspertiz raporu alınacak araç ile ilgili bir nevi kılavuz niteliği taşır. Bu rapor sayesinde aklınıza takılan araç ile ilgili bütün soruları, cevaplayabilir ya da almak istediğiniz araca dair içinizdeki şüpheleri bitirebilirsiniz. Tarafsız izmir oto ekspertiz raporları çok önemlidir ve olabildiğince profesyonel bir şekilde yapılmalıdır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Yardıma mı ihtiyacınız var?