CCY Ekspertiz

Bir Ekspertiz Gelen Araçlarda Nelere Bakar?

Araba ekspertiz, 2. el araçların detaylı değerlendirilmesinin yapıldığı bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Araçlarda meydana gelen kazalar sonrasında, hasar onarımı için tamire ihtiyaç duyulmaktadır. Tamir edilen araçlarda orijinal parçaların değişimi yapılabilmektedir. Ya da aracın orijinal araç boyası dışında boya uygulaması yapılabilmektedir. Araba ekspertiz işi bu uygulamalar sonrası, aracın genel durumunu rapor halinde sunma işlemidir. Ayrıca, boya, kaporta, mekanik alt düzen, iç ve dış donanım, fren ve süspansiyon, kilometre ve motor, şanzıman ve turbo gibi araç parçaları da detaylı şekilde incelenmektedir.

Araba Ekspertiz Raporu

Araba ekspertiz raporu, aracın, motor, yürüyen aksam, kaporta aksamları, lastikler ve jantlar, araç içi aksesuarlar ile ilgili detaylı bilgileri kapsayan bir rapor olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu raporda, araçta var olan tüm parça ve aksesuarlar orijinal mi ya da parçalarda hasar var mı gibi bilgiler yer almaktadır. Aracın geneli hakkında olan bu bilgiler, 2. el araç alacak olan kişilere sunulmaktadır. Daha sonradan herhangi bir olumsuzluk yaşamamak için bu raporun çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bir Ekspertiz Gelen Araçlarda Nelere Bakar?

Araba ekspertiz işi yapan kişiler, 2. el araçlarda, daha önceden meydana gelmiş olan kazalar sonucunda, araçta değişen parça, çıkma, yan sanayi ürün var mı diye kontrol etmektedirler. Meydana gelen kazalar sonucu tüm parçalar değişebilir ya da tamir edilebilir.

Aracın kilometresi kontrol edilmektedir. Aracın orijinal boyası dışında bir boyama işlemi olmuş mu diye kontrol etmektedirler. Bu durum aracın değer kaybına neden olduğu için tespiti önemlidir. Motorda (piston, segman ve silindir duvarı) aşınma olup olmadığı kontrol edilmektedir. Motor kaçak testleri de yapılmaktadır.

Araçta var olan donanımlar; klima sistemi, gösterge paneli, silecek sistemi, farların ve iç lambaların aydınlatması, koltuklar, yer döşemesi, kapı döşemeleri, camlar tek tek ve detaylı bir inceleme ile kontrol edilir. Ayrıca lastikler ve jantların kontrolleri de yapılmaktadır. Sürüş güvenliği, yol konforu, lastiklerin genel durumu ve jantlar da detaylı incelenmektedir.

Son olarak araç seyir halindeyken tekerleklerinin yol üzerindeki hareketinin dengede olup olmadığı kontrol edilmektedir. Yolculukların güvenli gerçekleşmesi için bu kontrol çok büyük bir önem taşımaktadır. Kısaca ekspertizler 2. el araçları en ince detaylara kadar değerlendirmektedir.  Tüm araçlar için ekspertiz hizmeti veren Buca Oto Ekspertiz firmamızdan randevu ve bilgi almak için iletişim kanallarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Yardıma mı ihtiyacınız var?